Po raz kolejny Kancelaria z sukcesem reprezentowała przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie jednostkę samorządu terytorialnego – Starostwo Powiatowe – w postępowaniu dotyczącym odwołania, a następnie skargi do WSA na decyzję o zwrocie części oświatowej subwencji ogólnej, w wysokości niemal pół miliona złotych. Zwrot subwencji oświatowej w części, z uwagi na problem z uzgodnieniem właściwej liczby uczniów lub wychowanków, to częsty przedmiot sporu na linii Ministerstwo Finansów – jednostki samorządu terytorialnego.
Spór Powiatu z Ministrem Finansów dotyczył znanego już problemu z ustaleniem właściwej (z perspektywy wydatkowania subwencji oświatowej ogólnej) liczby uczniów szkół ponadpodstawowych i wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych. Przepisy wymagają od samorządów, by podawały Ministerstwu faktyczną, czyli ustaloną w Systemie Informacji Oświatowej (SIO) liczbę uczniów/wychowanków zgłoszonych według stanu na 30 września. Zdaniem Ministerstwa Finansów z kolei subwencja przysługuje wyłącznie na uczniów/wychowanków faktycznie korzystających z nauki lub opieki w danej instytucji, a nie na zgłoszonych na dzień 30 września, a następnie z różnych przyczyn nieobecnych. Niestety SIO nie umożliwia takiego rozróżnienia osób i wyłączenia z wniosku o subwencję osób, które na dzień 30 września są zgłoszone, ale potem mogą nie pojawić się w szkole lub ośrodku. Efektem są liczne decyzje o zwrocie części subwencji, z którymi borykają się co roku jednostki samorządu terytorialnego. Kancelarii udało się uzyskać dla Klienta korzystny wyrok WSA w sprawie, między innymi z uwagi na błędy materialne i proceduralne po stronie Ministerstwa.
Korzystny wyrok w tej sprawie nie oznacza jednak końca sporów jednostek samorządu terytorialnego o częściowy zwrot subwencji oświatowej ogólnej. Kluczowy problem, tj. przyjęcie kilka lata temu nagle niekorzystnej dla samorządów interpretacji przepisów w tym zakresie, pozostaje aktualny i będzie zapewne źródłem kolejnych procesów.